گروه ویزا
وبلاگی برای امور خارجی دولت اسلامی

خوب است بخوانید

نظرسنجی

  • در سرنگونی سرهنگ قذافی کدام گروه تاثیر بیشتری داشتند؟
آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

نمایشگاه سوریه تجلی دیپلماسی علم و فناوری ایران

نمایشگاه محصولات فناوری های پیشرفته جمهوری اسلامی ایران در ایام دهه فجر در دمشق برگزار گردید. این نمایشگاه كه در نوع خود اولین نمایشگاه خاص دست آوردهای فناورانه ایران در خارج از كشور است، نیاز به بررسی دقیق تر برای پی بردن به ابعاد مختلف آن دارد.

این مطلب در سایت ایتان
منتشر شده است.

مقدمه
نمایشگاه محصولات فناوری های پیشرفته جمهوری اسلامی ایران در ایام دهه فجر در دمشق برگزار گردید. این نمایشگاه كه در نوع خود اولین نمایشگاه خاص دست آوردهای فناورانه ایران در خارج از كشور است، نیاز به بررسی دقیق تر برای پی بردن به ابعاد مختلف آن دارد. برای اینكه بهتر بتوان در مورد این رویداد صحبت نمود، ابتدا به چگونگی روند برپایی نمایشگاه باید پرداخت.

روند برپایی نمایشگاه

در مهرماه امسال رییس جمهور سوریه آقای بشار اسد طی سفری كه به ایران داشتند از نمایشگاه كوچكی كه برای ایشان برگزار شده بود دیدن كردند و بعد از دیدن نمایشگاه از دكتر احمدی نژاد درخواست كردند تا نمایشگاهی بزرگتر در دمشق برگزار شود. اگر به این روند دقت نماییم، متوجه چند نكته خواهیم شد:

1-توجه ویژه ای به حوزه علم و فناوری كه در میان مسئولین ارشد كشور ما وجود دارد، سبب گردید كه در هنگام دیدار رییس جمهور سوریه نمایشگاه اولیه برگزار گردد. مطمئنا گزینه های بسیار دیگری نیز برای به نمایش گذاشتن بوده و هست، اما اینكه نمایشگاه محصولات فناورانه انتخاب گردید، به دلیل اهمیت دادن به این حوزه از طرف مسئولین بوده است. در چند سال اخیر در كشور این نگرش ایجاد شده است كه حوزه علم و فناوری های پیشرفته، حوزه راهبردی برای نظام می باشد، تاكیدات بسیار مقام معظم رهبری و حمایت های ویژه ایشان از این حوزه، توجه بسیار خوب از سوی ریاست محترم جمهور و معاون علمی ایشان از نمونه هایی است كه می توان اشاره نمود. بدون شك این اتفاق حاصل توجه مدیران ارشد و نیز فعالیت های مدیران این حوزه بوده است، و برای اینكه بتوان در آینده این رویكرد را حفظ نمود، نیاز است تا برنامه های مختلف برای مسئولین ارشد كشوری داشت. این حركت خود بسترساز حمایت دستگاه سیاسی كشور از حوزه علم و فناوری است كه در نهایت منجر به شكل گیری پدیده دیپلماسی علم و فناوری می شود.

2-ارتباط نزدیك میان كشور ایران و سوریه بستر شكل گیری مناسبات و تعاملات مختلف میان این دو كشور گردیده است. تعاملات علمی و فناوری نیز در همین بستر شكل گرفته است. اگر روابط مناسب و همسویی سیاسی میان ایران و سوریه نبود، بعید بود كه نمایشگاهی با این وسعت و حجم در كشور سوریه برگزار گردد. روند بالا به پایین در تعاملات علمی و فناوری، كمك بسیاری در باز كردن مسیر برای فعالان حوزه علم و فناوری می نماید، به خصوص در فناوری های پیشرفته این نیاز بیشتر احساس می شود. به طور نمونه اگر توافق میان مسئولین ارشد دو دولت وجود نداشت، پذیرش دست آوردهای پزشكی از سوی سوریه دور از ذهن بود. در اینجا می توان نقشی كه روابط دیپلماتیك می تواند برای ایجاد و گسترش تعاملات علمی و فناوری را درك نمود. در تئوری های همگرایی در روابط بین الملل، تئوری با نام همگرایی بین دولتی (1) وجود دارد، كه تاكیدش بر نقش دولتمردان و مسئولین در شكل گیری همكاری و همگرایی میان دو یا چند كشور است. مطلب فوق بر اساس این تئوری قابل تبیین می باشد.

تاثیر نمایشگاه در وضعیت بین المللی ایران

جمهوری اسلامی ایران به دلیل تقابل سیاسی كه با نظام حاكم بر روابط بین الملل دارد، فشارهای زیادی از سوی نظام سلطه متحمل می شود. پرونده هسته ای ایران نیز بهانه ای است كه از سال 1382 برای اعمال فشارهای بیشتر بر كشورمان مورد استفاده كشورهای زورگو قرار می گیرد. تحریم هایی كه از ابتدای انقلاب و به خصوص بعد از به جریان افتادن پرونده هسته ای بر ایران تحمیل شده است، هسته اصلی اش را علم و فناوری تشكیل می دهد. برای نمونه تنها كافی است كه به لیست بلند بالای تحریم های اتحادیه اروپا نگاهی بیندازیم تا این موضوع را درك نماییم. با توجه به این مساله، وقتی جمهوری اسلامی ایران نمایشگاهی از محصولات فناوری پیشرفته خود در یك كشور دیگر كه همسو با ایران است، برگزار می كند پیام های محكمی برای نظام سلطه دربر خواهد داشت. یكی از آثار این نمایشگاه اثبات وجود پویایی علمی در كشور ایران است، همان چیزی كه نظام سلطه به دنبال نابود كردن آن بودند. به عبارتی دیگر این نمایشگاه سند عینی در بی نتیجه ماندن تحریم ها است كه البته رسانه های غربی نیز به این مطلب اذعان كرده اند. خبرگزاری آسوشیتدپرس در تحلیلی با عنوان « نمایشگاه فناوری ایران پیامی حاكی از بی اعتنایی و مقاومت به غرب می‌فرستد» به تحلیل این نمایشگاه از این زوایه می پردازد. (2) این نكته در نگاه مسئولین و متخصصین سوری نیز وجود داشت و آنها نیز نمایشگاه را دلیلی بر تحریم نشدنی بودن ایران می دانستند. (3)

در نگاه مسئولین ایرانی تحریم های صورت گرفته علیه ایران، زمینه ساز ورود فعالانه ایران در عرصه فناوری های پیشرفته گردیده است، و اگر تحریم ها نبود شاید این اتفاق رخ نمی داد. این مساله را بارها حضرت امام خمینی(ره) تاكید نموده و رهبر انقلاب نیز بیان كرده اند. مسئولین برگزاری این نمایشگاه نیز با داشتن یك چنین نگاهی اقدام به برگزاری نمایشگاه داشتند كه این مساله در كنفرانس خبری كه مهندس امیری نیا ( مسئول دفتر همكاری های فناوری و نوآوری ریاست جمهوری ) قبل از برگزاری نمایشگاه در تهران داشتند، به صراحت بیان گردید. پس می توان به این نتیجه رسید كه مسئولین كشورمان به خوبی به وزن و اهمیت دست آوردهای علمی و فناوری آگاه و از وزن آن در معادلات جهانی مطلع می باشند. این خود فرصتی بسیار مغتنم برای پی ریزی و نهادینه كردن دیپلماسی علم و فناوری در كشور می باشد.

یكی دیگر از نتایج بلند مدت برگزاری این چنین نمایشگاه هایی در كشورهای اسلامی، الهام بخشی به آن كشورهاست. این نمایشگاه حاصل استقلالی است كه كشور ایران بعد از انقلاب اسلامی به دست آورده است. بسیاری از كشورهای وابسته به نظام سلطه به دلیل ترس از عدم امكان پیشرفت بدون وابستگی، از اینكه بخواهند رویه ای مستقل در روابط بین الملل اخذ كنند، دوری می نمایند. به خصوص كشورهای جهان اسلام به این مساله مبتلا هستند. كارهایی مانند این نمایشگاه كه نماد پیشرفت در عین مستقل بودن است، كمك بسیاری در الهام بخشی به كشورهایی كه مانند ما هستند می كند. به عبارتی به آنان این پیام را كه «ما می توانیم» ارسال می كند. برای اینكه پیام به خوبی منتقل گردد نیاز جدی است تا نمایشگاه های مانند این نمایشگاه در دیگر كشورهای اسلامی و جهان سوم برپا گردد. این كار یكی از راه های رسیدن به هدف چشم انداز بیست ساله یعنی الهام بخش بودن در جهان اسلام است.

دست آوردهای نمایشگاه

برگزاری چنین نمایشگاهی برای دولت ایران و فعالین حوزه علم و فناوری نتایجی را دربردارد كه می توان آنها را برشمرد:
1-برای دو كشور ایران و سوریه تعمیق روابط دوجانبه مساله بسیار مهمی است. كشورهایی كه در عرصه روابط بین الملل همسویی سیاسی دارند، به شدت نیازمند تعمیق روابط میان خود هستند. روابط میان دو كشور اگر محدود به روابط سیاسی باشد، در گذر زمان دستخوش تغییرات خواهد شد. وقتی كشوری نگاه راهبردی به روابط خود با كشور دیگر دارد، تلاش خود را سمتی معطوف می كند تا بتواند روابط و تعاملات خود را در حوزه-های مختلف با آن كشور ایجاد و گسترش دهد. حوزه های اقتصادی، فرهنگی، علمی و ... از جمله حوزه هایی است كه اگر روابط در آنها شكل بگیرد، نوعی وابستگی متقابل را شكل می دهد كه نتیجه این وابستگی متقابل گره خوردن منافع دو كشور در داشتن رابطه با یكدیگر است. در نتیجه كشورها تامین منافع خود را در حفظ و گسترش روابط با یكدیگر می بینند، و به دلیل وجود بستر مناسب سیاسی، به تدریج همگرایی در آنها شكل می گیرد. با این حساب می توان گفت كه گسترش تعاملات میان ایران و سوریه در حوزه هایی مانند علم و فناوری سبب تعمیق روابط میان دو كشور و پیوند خوردن منافع آنها با هم می شود. این امری مطلوب از نظر مسئولین دو كشور می باشد. به خصوص كشور ایران كه بر اساس اهداف سیاست خارجی خود در صدد گسترش روابط با كشورهای جهان اسلام است.

2-سوریه یكی از كشورهای عربی است، و می توان این كشور را پلی میان كشور ایران و جهان عرب دانست. همكاری میان ایران و سوریه علاوه بر اینكه بازارهای جدیدی برای محصولات فناورانه جمهوری اسلامی ایران ایجاد می كند، سبب نزدیك تر شدن ایران به بازارهای كشورهای عربی خواهد شد. اگر میان شركت های ایرانی و سوری قراردادهای تولید مشترك منعقد گردد، به راحتی می توان با برند یك كشور عربی در میان بازارهای سایر كشورهای عربی نفوذ كرد. باز شدن بازارهای جدید برای شركت های فناورانه ایرانی سبب توسعه یافتن اقتصاد دانش بنیان در كشور و توسعه علم و فناوری می شود. كه این مساله مطلوب مقامات اقتصادی و سیاسی كشورمان است.

پی نوشت ها:
1- Intergovernmentalism

2- رك : وب سایت خبری ای بی سی نیوز
http://abcnews.go.com/Technology/wireStory?id=12828940

3- http://www.farsnews.net/newstext.php?nn=8911200030

درباره وبلاگ

جمله معروفی است: انقلاب ما برای صدور منتظر ویزا نمی ماند.
در اینجا سعی می کنیم محملی باشیم برای صحبت درباره ویزای صدور انقلاب.
مدیر وبلاگ : مسعود براتی

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو