تبلیغات
گروه ویزا - چرا اسراییل از بشار اسدحمایت کرد؟
گروه ویزا
وبلاگی برای امور خارجی دولت اسلامی

خوب است بخوانید

نظرسنجی

  • در سرنگونی سرهنگ قذافی کدام گروه تاثیر بیشتری داشتند؟
آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

چرا اسراییل از بشار اسدحمایت کرد؟

یکی از سئوالات مهمی که در تحلیل حوادث سوریه در اذهان ایجاد شده است، دلیل حمایت آمریکا و عربستان از سوریه و بشار اسد است. چرا کشورهایی که در جهت­ گیری های منطقه با سوریه تضاد دارند، از بشار اسد در مقابل اعتراضات مردمی حمایت کردند؟ از آن جالبتر اینکه رژیم صهیونیستی نیز از بشار اسد حمایت کرد. این جاست که علامت سئوال بسیار پررنگ­تر می شود. در ادامه به بررسی دلایل احتمالی که می توان مطرح کرد خواهیم پرداخت. لازم به ذکر است که برخی از این دلایل در مقاله­ ای که دیروز در روزنامه لس­ آنجلس تایمز چاپ شده بود، آورده شده است و در اینجا به صورت خلاصه می اید.

باقی در ادامه مطلب...

1-     * سوریه  به دلیل دشمنی و درگیری طولانی  که با اسراییل داشته است،از نظر دارا بودن تسلیحات جنگی وضعیت مناسبی دارد. یکی از دلایل ترس سران اسراییل از تغییرات در سوریه این است که امکان دارد در میان اتفاقات داخلی سوریه، این تسلیحات به دست نیروهای مقاومت فلسطینی بیافتد و از این طریق تهدیدی جدی برای امنیت اسراییل به وجود آید.اسراییل برآورد کرده است که تعداد قابل توجهی موشک­های اسکات ، سیستم­های پیشرفته زمین به هوا و کلاهک­های شیمیایی در سوریه وجود داشته باشد که امکان دارد به دست نیروهای مقاومت بیافتد.

2-      * با وقوع تحولات درسوریه امکان این وجود دارد که سرانجام جنگ داخلی در سوریه رخ بدهد همانند آنچه در عراق وجود دارد. این اتفاق نیز برای امنیت اسراییل مطلوب نیست. چرا که چنین وضعیتی بستربسیارمناسبی برای رشد بنیادگرایی اسلامی از نوع القاعده­ای است.

3-     *  احتمال دیگری که برای سران اسراییل قابل توجه است این است که آنها نمی­توانند بر اتفاقات سوریه تکیه نمایند. چرا که حجم و مقیاس آن به میزانی نبوده که امیدی به سرنگونی بشار اسد باشد. در نتیجه امکان دارد در صورت حمایت رسمی اسراییل از معترضین سوری ، بشار اسد به گرایشات ایران نزدیک­تر شود و برای اسراییل نیز مشکلات بیشتری ایجاد شود.

4-      * بشار اسد شخصیتی دارد که از زمان زمامداری خود تا کنون از برخورد مستقیم با اسراییل پرهیز نموده است. اما این امکان وجود دارد که بشاراسد برای انحراف مسایل داخلی و ایجاد فرصت برای خود ، به جنگی هرچند محدود با اسراییل روی آورد واین اتفاق برای اسراییل در این زمان مناسب نیست.

5-      * یک احتمال دیگر با جهت مخالف وجود دارد که اگر سران رژیم صهیونیستی آن را می­پذیرفتند درجهت حمایت از معترضین عمل می کردند. آن احتمال این است که مخالفان بشار اسد از اکثریت اهل تسنن هستند و بسیار از اسد که اهل اقلیت علوی است متنفرند و اگر آنها بتوانند قدرت را در سوریه به دست بگیرند با ایران شیعه و حزب الله شیعه مخالف خواهند بود و در جهت گیری سیاست خارجی از این ایران دور خواهند شد. و این برای اسراییل موقعیت مناسبی ایجاد می کند. اما گویا این تحلیل مورد قبول سران اسراییل قرار نگرفته است.

این چند احتمالی است که کمک می کند دلیل حمایت کشورهای مخالف سوریه را از بشار اسد بهتر درک کنیم.

سئوال دیگر که باید پاسخ داده شود این است که ایران چه موضعی باید بگیرد تا بهتر منافعش را تامین نماید؟ در مطلبی دیگر به این سئوال خواهیم پرداخت.

درباره وبلاگ

جمله معروفی است: انقلاب ما برای صدور منتظر ویزا نمی ماند.
در اینجا سعی می کنیم محملی باشیم برای صحبت درباره ویزای صدور انقلاب.
مدیر وبلاگ : مسعود براتی

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان